WordPress Gereksiz WordPress Özelliklerini ve Güvenlik Risklerini Kaldırmak

WordPress çok geniş kullanım alanı sağlıyor. Bunu sağlarken beraberinde normal kullanımlar için gerekmeyecek bir sürü özellikte aktif bir biçimde duruyor. Örneğin head tagları arasına gelen bir çok özellik ve kodlar bir işimize yaramıyor. Bunların bir kısmını kaldırarak daha temiz bir head oluşturabilirsiniz. Hatta kısmen de olsa güvenlik önlemleri de alırsınız.

Bu kodların hepsini funcstions.php ekleyerek kullanabilirsiniz.

Rsd_link uzaktan bir program aracılığıyla wordpress e giriş yaparak kullanmak için vardır. Aşağıdaki kod ile kaldırılabilir.

wlwmanifest_link windows live writer kullananlar içindir yine program ile wordpress yazı yazmak için bir sistem. Aşağıdaki kod ile kaldırılabilir.

WordPress varsayılan olarak head tagları arasına hangi version olduğunu yazar. Bunu sizin için değilde arama motorları ve kendisi için yapar. Bnaa sorarsanız bu bir yerde güvenlik açığıdır. Direk değil fakat dolaylı biçmide bir kişisitenizin hang iversion olduğunu bilirse eğer o version üzerinde bir açık varsa sitenizin hacklenebilmesi için açık davetiye olur. Tabi bu büyük bir EĞER ama risk risktir. Aşağıdaki kod ile kaldırılabilir.

Panelden dosyaları düzenleme editörünü kaldırmakta büyük bir güvenlik önlemi olacaktır

Yorumlar