WordPress WordPress Tek Kullanıcı Giriş Kontrolü

WordPress tek kullanıcının çok kiş itarafında ngirilebilmesi mümkün bir yapıya sahiptir. Yani aynı kullanıcı adı ve şifre ile çok kişi girebilir. Bunlar birbirlerinden habersiz sitede takılabilir.
Bir projem dolayısıyla buna çözüm bulmam gerekti. Bir kullanıcı adının sadece bir kişi tarafından kullanılmasını ve aynı kullanıcı adında sitede tek bir kişinin gezebilmesini istedim.

Nasıl bir çözüm kullanabilirim diye ararştırırken en basit ve hızlı çözüm olarak bu kod ubuldum. Yine aynı benim gibi bir sorun için çözüm arayan bir geliştirici bunu yazmış. Denemelerim sonucu kodun sorunsuz çalıştığından eminim.

Bu kodu functions.php yapıştırın yeterli. Artık tek kullanıcı adı ile tek bir kişi sitede gezebilecek.

Peki birisi giriş yapmışken aynı isim ve şifre ile başkası giriş yaparsa ne olur diye soracak olursanız söyleyeyim. Diğer giren kişiye yeni session_i atıyor ve daha öcne giren kişinin oturumunu kapatıyor. İlk giren kişi sayfayı değiştiği anda çıkış yapmış oluyor.

Sistem ajax olmadığı için diğer kişiye “aynı isimde şuradan bu girdi” gibi bir uyarı göstermiyoruz. Mümkün mü? Mümkün. Fakat en azından benim için o kadar gelişmiş bir sisteme gerek yok. Bu yöntem gayet basit ve iyi bir çözüm.

Yorumlar